Featured Publications

Virtual exhibitions

Staticstic

News


Wśród materiałów, które w ostatnim czasie trafiły do zasobu Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej znalazło się przekazane przez Marka Panka zdjęcie maturzystów I Gimnazjum rzeszowskiego wykonane w 1932 roku, w 40. rocznicę egzaminu dojrzałości. Zdjęcie wyjątkowe z co najmniej dwóch powodów: szkoła, której byli absolwentami (obecne I LO w Rzeszowie) świętować będzie niebawem 360. rocznicę istnienia w pejzażu i historii miasta, zaś sportretowani maturzyści swoim życiem zawodowym zapisali się nie tylko w dziejach Rzeszowa, ale i kraju. Poniższy tekst przybliża pokrótce ich sylwetki.


Miło nam poinformować, że do Konsorcjum Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej dołączył kolejny uczestnik. W czerwcu 2018 roku do porozumienia o współtworzeniu zasobu PBC przystąpiło Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. W ramach współpracy, w pierwszej kolejności, zdigitalizowany zostanie bogaty zbiór przedwojennych czasopism znajdujący się w bibliotece muzealnej.


Seweryn Udziela (1857-1937) to jeden z wybitniejszych polskich etnografów-folklorystów i muzealników. Pochodził ze Starego Sącza. Prowadził badania w różnych rejonach historycznej Małopolski - na terenach należących dziś do województw Małopolskiego i Podkarpackiego. Był człowiekiem o szerokich horyzontach, skrupulatnym badaczem, a także aktywnym działaczem. W 1911 roku, wraz z Julianem Talko-Hryncewiczem i Franciszkiem Bujakiem, założył Muzeum Etnograficzne w Krakowie, które dziś nosi jego imię (nadane tej placówce już w roku śmierci badacza). Ofiarował Muzeum swe zbiory etnograficzne i bibliotekę.

 

Udziela ukończył seminarium nauczycielskie w Tarnowie i pracował w różnych miejscowościach Galicji jako nauczyciel i inspektor szkół ludowych. Niejako przy okazji zbierał folklor oraz informacje o kulturze ludu okolic, w których akurat przebywał. Najdłużej (w latach 1883-1888) pracował w Ropczycach w dzisiejszym województwie Podkarpackim. Dał się tu poznać jako działacz oświatowy. Założył m.in. czytelnię ludową. Jednocześnie dokumentował kulturę mieszkańców Ropczyc, Sędziszowa Małopolskiego jak i okolicznych wiosek - Brzezówki, Chechłów, Czarnej, Łopuchowej, Niedźwiady, Paszczyny, Witkowic, Ocieki. W spuściźnie pozostawił nam ciekawe teksty dotyczące kultury ludowej (małomiasteczkowej i wiejskiej) badanych okolic, jak też zawierające zapisy folkloru. Jego trud i dorobek został doceniony w Ropczycach. Jedna z działających tu szkół nosi imię nauczyciela-etnografa.

Recently added

Poll

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Discussion board

  • No posts to display.
The portal of Podkarpacka Digital Library was created within the project realisation called „ Podkarpacka Digital Library” cofinanced from the Regional Development European Fund within the Regional Operational Programme of Podkarpackie Voivodeship from 2007 to 2013 and the budget of Self-government of Podkarpackie Voivodeship.

The new portal of PBC fulfils the informative and communicational function and is a software repository of the digital objects stored in an electronic forms of books, magazines and other documents copies.
Service created by Consortium PBC