Featured Publications

Virtual exhibitions

Staticstic


Unikatowe dokumenty archiwalne pochodzące z XVIII, XIX i XX wieku, związane z działalnością znanego i zasłużonego dla miasta rodu Schaitterów, zgodnie z życzeniem ich właściciela, będą poddane w bieżącym roku digitalizacji w WiMBP w Rzeszowie.

 

Wśród przedstawicieli rodu Schaitterów wyróżnia się przede wszystkim Ignacy Schaitter (1805-1885) – kupiec, entomolog, działacz społeczny, przedstawiciel władz miejskich, Honorowy Obywatel Rzeszowa (1875). Działał, m.in. na rzecz utworzenia linii kolejowej Kraków-Lwów, był współzałożycielem Towarzystwa Strzeleckiego w Rzeszowie, przedstawicielem Komitetu Opieki nad Cmentarzem Katolickim w Rzeszowie, prezesem Towarzystwa Zaliczkowego i Kredytowego.

 

Do rodziny należała w Rzeszowie firma handlowa – „Schaitter i Spółka”, która przez długi czas miała swoją siedzibę przy ul. Kościuszki. W latach 30. XX wieku przeniosła się do kamienicy przy ulicy Sandomierskiej (obecnie Grunwaldzkiej). Firma handlowała zróżnicowanym asortymentem, o czym świadczą zachowane dokumenty – księgi rachunkowe, spisy towarów drogeryjnych, reklamy handlowe.

 

Różnorodna działalność Schaitterów znajduje odzwierciedlenie w archiwaliach przekazanych nam do digitalizacji. Wśród setek dokumentów odnaleźć można: rękopisy, druki ulotne, dokumenty urzędowe i finansowe, umowy, listy, mapy, szkice i wiele więcej.

 

W ciągu najbliższych miesięcy dokumenty archiwalne zostaną poddane digitalizacji i opracowaniu w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie. Następnie bogate archiwum Schaitterów zostanie zaprezentowane online w ramach projektu „Przeszłość w pamiątkach ukryta”.

 

Zachęcamy osoby prywatne, instytucje i organizacje, które posiadają dokumenty, zdjęcia, pocztówki związane z dziejami Rzeszowa i regionu Podkarpacia do współpracy z nami. Bezpłatnie digitalizujemy różnorodne materiały – właścicielom zwracamy powierzone dokumenty wraz z kopiami na płytach CD/DVD. Materiały po cyfryzacji i opracowaniu prezentujemy na stronach internetowych prowadzonych przez nas projektów digitalizacyjnych: Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa oraz Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego Podkarpacia z archiwów prywatnych.

 

O tworzeniu cyfrowego archiwum dokumentów poświęconego rodzinie Schaitterów będziemy informować na naszych stronach: www.wimbp.rzeszow.pl oraz www.pbc.rzeszow.pl. Nie udzielamy informacji na temat powierzonej kolekcji.

 

Bożena Janda

Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych

WiMBP w Rzeszowie

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

tel. (17) 86 69 441

Add comment


Security code
Refresh

Recently added

Poll

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Login

register

Newsletter

To receive new information subscribe to the newsletter.

Discussion board

  • No posts to display.
The portal of Podkarpacka Digital Library was created within the project realisation called „ Podkarpacka Digital Library” cofinanced from the Regional Development European Fund within the Regional Operational Programme of Podkarpackie Voivodeship from 2007 to 2013 and the budget of Self-government of Podkarpackie Voivodeship.

The new portal of PBC fulfils the informative and communicational function and is a software repository of the digital objects stored in an electronic forms of books, magazines and other documents copies.
Service created by Consortium PBC