Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki

Wiadomości


Miło nam poinformować, że do Konsorcjum Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej dołączył kolejny uczestnik. W czerwcu 2018 roku do porozumienia o współtworzeniu zasobu PBC przystąpiło Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. W ramach współpracy, w pierwszej kolejności, zdigitalizowany zostanie bogaty zbiór przedwojennych czasopism znajdujący się w bibliotece muzealnej.


Seweryn Udziela (1857-1937) to jeden z wybitniejszych polskich etnografów-folklorystów i muzealników. Pochodził ze Starego Sącza. Prowadził badania w różnych rejonach historycznej Małopolski - na terenach należących dziś do województw Małopolskiego i Podkarpackiego. Był człowiekiem o szerokich horyzontach, skrupulatnym badaczem, a także aktywnym działaczem. W 1911 roku, wraz z Julianem Talko-Hryncewiczem i Franciszkiem Bujakiem, założył Muzeum Etnograficzne w Krakowie, które dziś nosi jego imię (nadane tej placówce już w roku śmierci badacza). Ofiarował Muzeum swe zbiory etnograficzne i bibliotekę.

 

Udziela ukończył seminarium nauczycielskie w Tarnowie i pracował w różnych miejscowościach Galicji jako nauczyciel i inspektor szkół ludowych. Niejako przy okazji zbierał folklor oraz informacje o kulturze ludu okolic, w których akurat przebywał. Najdłużej (w latach 1883-1888) pracował w Ropczycach w dzisiejszym województwie Podkarpackim. Dał się tu poznać jako działacz oświatowy. Założył m.in. czytelnię ludową. Jednocześnie dokumentował kulturę mieszkańców Ropczyc, Sędziszowa Małopolskiego jak i okolicznych wiosek - Brzezówki, Chechłów, Czarnej, Łopuchowej, Niedźwiady, Paszczyny, Witkowic, Ocieki. W spuściźnie pozostawił nam ciekawe teksty dotyczące kultury ludowej (małomiasteczkowej i wiejskiej) badanych okolic, jak też zawierające zapisy folkloru. Jego trud i dorobek został doceniony w Ropczycach. Jedna z działających tu szkół nosi imię nauczyciela-etnografa.


W ciągu ostatnich dziesięcioleci wzrosło w społeczeństwie zainteresowanie ptakami, a bird watching (obserwowanie ptaków) staje się coraz popularniejszą rozrywką. Znajduje to wyraz na polskim rynku wydawniczym. Publikowane są wciąż nowe książki związane z szeroko pojętą ornitologią. Poza przewodnikami do oznaczania gatunków w terenie, są to głównie pozycje popularnonaukowe, dotyczące m.in. zwyczajów ptaków, ich etologii etc. Z tytułów, które ukazały się w ostatniej dekadzie pozwolę sobie wymienić Sekrety ptaków. Fascynujący świat ptasich zmysłów Tima Birkheada (wyd. Galaktyka, Łódź, 2012), Rzecz o ptakach Noaha Stryckera (wyd. Muza, Warszawa, 2017) i Ptakologię Sy Montgomery (wyd. Marginesy, Warszawa, 2018). Są to, jak widać, spolszczone dzieła autorów zagranicznych. W tym kontekście warto przypomnieć, że w Polsce mieszkał i działał jeden z rodzimych pionierów ornitologii - Stanisław Konstanty Pietruski (1811-1874) - wielki znawca zwyczajów ptaków, obserwujący je zarówno w niewoli, jak i w warunkach naturalnych.

 

Pietruski był autorem szeregu publikacji (dotyczących również zwierząt innych niż ptaki), lecz jego największe i najbardziej znane dzieło to: Historya naturalna i hodowla ptaków zabawnych i użytecznych : czyli dokładne opisanie wszystkich śpiewających, naśladujących mowę ludzką, pięknie ubarwionych, domowych i użytecznych ptaków, z podaniem najnowszych sposobów i doświadczeń jak takowe łowić, przyswajać, chować, karmić, rozmnażać, od chorób chronić i z tychże leczyć. Dzieło to, w czterech tomach, zostało wydane w Krakowie i we Lwowie w latach 1860-1866. W Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej znajdują się trzy pierwsze tomy pochodzące ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie. Tom czwarty Czytelnicy mogą odnaleźć w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

 

Ostatnio Dodane

Ankieta

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Panel Logowania

rejestracja

Newsletter

Aby otrzymywać nowe informacje zapisz się do newslettera.

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0