Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki


Na stronie Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, udostępnione zostały wszystkie zachowane, znajdujące się w zasobie bibliotecznym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, numery czasopisma fachowego Żołnierz Polski.

 

Publikacja dotyczy szeroko rozumianej wojskowości, nie tylko polskiej, co mylnie może sugerować tytuł wydawnictwa (sic!). Na stronach czasopisma odnaleźć bowiem można m. in. informacje dotyczące dziejów wojska od czasów najdawniejszych (opisy bitew, historia poszczególnych formacji wojskowych), ówczesnych nowinek technicznych związanych z wojskowością (np. wprowadzenie ulepszeń w konstrukcji maski przeciwgazowej po zakończeniu wielkiej wojny, powołanie do życia Chemicznego Instytutu Badawczego w Warszawie), jak również wydarzeń z polityki polskiej i światowej w okresie dwudziestolecia międzywojennego (np. podpisanie przez Polskę konkordatu ze Stolicą Apostolską 25 lutego 1925 r., wstąpienie na tron Japonii cesarza Hirohito 10 listopada 1928 r.). Ciekawą treść uzupełniają liczne fotografie i ilustracje z instruktażowych ćwiczeń wojskowych (szpica, przeprawy, walki uliczne, biwak, etc.) czy też wydarzeń z życia ówczesnych żołnierzy (np. przysięga podchorążych rezerwy w Oficerskiej Szkole Sanitarnej w Warszawie, wieczerza wigilijna w 38 p. p. w Przemyślu).

 

 

Prócz zagadnień o zabarwieniu stricte wojskowym na łamach gazety podejmowano również problematykę patriotyczną i kulturalną, co przejawiało się w publikacji licznych opowiadań i grafik – najczęściej obrazujących ważne momenty z historii narodu i państwa polskiego. Sprawy o tematyce lżejszej, np. sportowej tudzież ciekawostki z dziedziny medycyny i techniki, również znajdują tam swoje miejsce; nie inaczej jest z rozrywką w postaci łamigłówek, rebusów i zagadek umiejscowionych najczęściej na końcu poszczególnych numerów.

 

Choć rubryki stałe czasopisma, na przestrzeni lat, a nawet w ramach poszczególnych miesięcy, ulegały modyfikacjom, to można zawrzeć je w kilku głównych kategoriach tematycznych, mianowicie:

  • kalendarium,
  • informacje z życia wojska oraz K.O.P.,
  • wydarzenia z kraju i ze świata,
  • poradnik służbowy (odpowiedzi redakcji na listowne pytania wojskowych),
  • rozrywka (krzyżówki, zadania, etc.),
  • humor.

Potwierdzeniem tego, iż Żołnierz Polski jest czasopismem fachowym, skierowanym w głównej mierze do osób bezpośrednio związanych z branżą wojskową jest fakt, iż opłatę niższą za prenumeratę miesięczną gazety uiszczały osoby z wojskiem bezpośrednio powiązane. Dla podoficerów i szeregowych, w zależności od rocznika, było to kolejno: 80 gr w numerze 10 z 1925 r. (dla pozostałych zainteresowanych 85 gr), 1 zł w numerach z 1928, 1929 i 1930 r. (dla pozostałych zainteresowanych 1,50 zł).

 

Warto podkreślić, iż w zasobie PBC czasopismo Żołnierz Polski nie jest jedynym czasopismem z kategorii czasopism branżowych. W wirtualnej bibliotece odnaleźć bowiem można również m. in. tytuły związane z muzyką: Orkiestra: miesięcznik poświęcony krzewieniu kultury muzycznej wśród orkiestr i towarzystw muzycznych w Polsce, czy też sprawami morza: Sprawy Morskie i Kolonialne: czasopismo poświęcone zagadnieniom morskim, żeglugi śródlądowej, migracyjnym i kolonialnym; Zew Morza: organ Oddziału Ligi Morskiej i Kolonjalnej w Przemyślu.

 

Zachęcamy do odwiedzania portalu Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa w celu śledzenia pojawiających się nowości oraz korzystania z repozytorium największej wirtualnej biblioteki regionu.

 

 

oprac. Agata Rak

Pracownia Digitalizacji
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

 

Ostatnio Dodane

Ankieta

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Panel Logowania

rejestracja

Newsletter

Aby otrzymywać nowe informacje zapisz się do newslettera.

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0