Polecane publikacje

Wirtualne wystawy

Statystyki


W dniach od 19 września do 7 października 2016 roku, zgodnie z założeniami projektu Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa, pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie prowadzili prace digitalizacyjne w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

 

Procesowi ucyfrowienia poddane zostały wybrane publikacje tworzące zasób niniejszej placówki. Digitalizację rozpoczęto od skanowania materiałów w postaci grafik (o różnorodnej tematyce) pochodzących z Działu Sztuki. W planach jest także wypożyczenie i skanowanie już na miejscu – w Pracowni Digitalizacji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – wydawnictw pochodzących z Biblioteki Muzeum. Jeśli chodzi o wyżej wspomniane grafiki to tworzą je: miedzioryty, linoryty, drzeworyty, akwaforty, staloryty, szkice, rysunki, akwarele, odbitki tudzież wycinki prasowe, a nawet ręcznie kolorowane talie kart (!) wytworzone w XVII, XVIII, XIX oraz I poł. XX wieku. Co do publikacji znajdujących się w bibliotece, to stanowić je będą (w pierwszej kolejności) m. in. schematyzmy oraz wybrane tytuły czasopism regionalnych pochodzących z XIX oraz I poł. XX wieku.

 

Wszystkie zeskanowane materiały, po uprzedniej obróbce graficznej, opatrzeniu profesjonalnie sporządzonymi opisami bibliograficznymi oraz skatalogowaniu, zostaną umieszczone i udostępnione wszystkim zainteresowanym na stronie Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej.

 

 

Mamy nadzieję, iż różnorodna tematyka, prezentowanych już wkrótce na stronie PBC, materiałów ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, spotka się z zainteresowaniem ze strony naszych Czytelników.

 

Zachęcamy do odwiedzania strony Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej i śledzenia pojawiających się nowości.

 

oprac. Agata Rak

Pracownia Digitalizacji
Wojewódzka i MIejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Ostatnio Dodane

Ankieta

Które elementy portalu PBC są według Ciebie najbardziej przydatne:

Forum Dyskusyjne

  • Brak postów do publikacji.
Portal Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy portal PBC pełni funkcje informacyjne i komunikacyjne oraz stanowi repozytorium obiektów cyfrowych
przechowywanych w postaci elektronicznych kopii książek, czasopism i innych dokumentów.
Serwis tworzony przez konsorcjum PBC
Ten serwis działa dzięki oprogramowaniu dLibra 5.8.0