Warsztaty POLONA/2miliony

18.12.2018

W dniu 27 listopada 2017 r. w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy dotyczące biblioteki cyfrowej Polona, a także narzędzia Polona Typo. W spotkaniu wzięli udział: pani Agata Rak, pan Michał Zajdel oraz pan Tomasz Klatka z Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych (Pracownia Digitalizacji) WiMBP w Rzeszowie.

Zajęcia warsztatowe były okazją do poznania największego repozytorium cyfrowego w Polsce, którego funkcjonalności korespondują z ideą social media. Oprócz tego, że jest ogromnym, bezpłatnym źródłem wiedzy posiada możliwość intuicyjnego wyszukiwania zbiorów, filtrowania wyników, które prezentowane są w nowoczesnej, przejrzystej formie opartej na interfejsie kafelkowym. Jednymi z najważniejszych udogodnień oferowanych użytkownikowi jest:

  • tworzenie własnych kolekcji i możliwość ich udostępniania innym użytkownikom,
  • sporządzanie notatek w wyszukanych materiałach,
  • możliwość udostępniania, a także komentowania treści w serwisach społecznościowych.

W czasie warsztatów omówiony został status prawny zawartych w portalu zbiorów. Znaczna ich część znajduje się w domenie publicznej, można je więc bezpłatnie pobierać, przeglądać offline, dowolnie modyfikować, rozpowszechniać (nawet w celach komercyjnych) bez konieczności uzyskiwania zgody twórcy. Spore zainteresowanie wzbudziła możliwość wykorzystania warstwy tekstowej zdigitalizowanych obiektów uzyskiwanej dzięki technologii OCR. Osobno omówiony został panel prasy - narzędzie, które umożliwia dostęp do cyfrowych kopii czasopism poprzez wbudowany kalendarz.
Poświęcono także uwagę możliwości umieszczania własnych notatek, przyczepiania pinezek, tagowania, a także dodawania zakładek do każdej dostępnej w Polonie publikacji.

Na zakończenie warsztatów zostało zaprezentowane narzędzie Polona Typo. Pozwala ono tworzyć własne napisy z liter zaczerpniętych z publikacji powstałych na przestrzeni sześciuset lat. Możliwości zastosowania aplikacji jest wiele: od tablic informacyjnych poprzez materiały promocyjne do plakatów.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Bibliotekę Narodową i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkolenie przeprowadzili: pani Barbara Maria Morawiec oraz pan Iwo Hryniewicz.

 

Tomasz Klatka
Pracownia Digitalizacji
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Inne aktualności

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji